Kakvu prskalicu odabrati za svoju baštu ili voćnjak?

 


Za svakog baštovana/baštovanku ili voćara/voćarku, bilo da se radi o hobisti ili profesionalcu, prskalica je nezamjenjiv alat. Omogućava efikasno i ravnomjerno nanošenje zaštitnih sredstava protiv bolesti, štetočina i korova. Na tržištu su dostupne brojne vrste prskalica, prilagođene različitim površinama i potrebama korisnika, od malih ručnih modela do snažnih motornih prskalica..

Šta odabrati?

Prskalica treba biti prilagođena vašim potrebama, veličini površine koju koristite, veličini biljaka, učestalosti tretiranja, vašoj fizičkoj spremnosti i vremenu kojim raspolažete. Za manje vrtove kapaciteta do 200 m2 dovoljna je ručna prskalica sa zapreminom rezervoara do 2 l. Za bašte površine do 1.000 m2 dovoljna je prskalica kapaciteta 8 do 12 l. Motorne ili baterijske prskalice će odgovarati za veće površine, za bašte i voćnjake.

Vrste prskalica

Ručne prskalice su idealne za manje površine, balkonske biljke i sobno bilje, ali i za manje gredice u bašti ili manje voćne grmove. Imaju mali rezervoar od 1 do 3 l i ručnu pumpu koja omogućava stvaranje pritiska.

Manje leđne prskalice sa ručnom pumpom i s kapacitetom od 5 do 20 l savršene su za srednje i veće vrtove, plastenike i manje voćnjake. Ovakvi modeli nude dugotrajnost, udobnost pri nošenju i napredno raspršivanje bez napora. Najčešće ih primjenjujemo u baštama, jer je prskalica od 5 do 10 l lagana za nošenje i rukovanje.


Mala, ručna, leđna prskalica se nosi obješena o jedno rame Foto: Freepik

Motorne (benzinske) leđne prskalice koriste se za profesionalnu upotrebu na velikim površinama (10 i više hektara). Odlikuju se velikim dometom i pritiskom, a najčešće se koriste u vinogradima, velikim voćnjacima i za visoko drveće.

Profesionalcima koji održavaju velike površine, parkove ili oranice namijenjene su vučene prskalice. Većina dolazi s vlastitim kotačima i većim spremnicima (preko 25 l), te se često koriste u kombinaciji s traktorima.

Kako funkcioniše prskalica i za koju namjenu odabrati model?

Sve prskalice rade na istom principu, miješaju tečnost (najčešće pesticid, insekticid, herbicid ili biološki preparat) s vazduhom pod pritiskom i pomoću mlaznice raspršuju kapljice na biljke. Glavne komponente uključuju: rezervoar različite zapremine, pumpu za stvaranje pritiska (koja može biti ručna, motorna, a u novije vrijeme sve više su popularne prskalice na baterije), filter, mlaznica sa ručkom ili više podesivih mlaznica, crijevo.

Kako odabrati odgovarajuću prskalicu?

Odabrati prskalicu nije lako, a često treba uskladiti šta ćemo raditi s njom, na kakvoj površini, kakvu vrstu tretmana. Možemo birati između različitih mlaznica. Postoje mlaznice koje daju fine, sitne čestice i najpogodnije su za primjenu zaštitnih sredstava. One omogućavaju da se oko lišća napravi tanki film sitnih kapljica. Za folijarnu prihranu koriste se modeli s ravnomjernim konusnim raspršivačem, dok se za primjenu herbicida koriste posebne mlaznice koje smanjuju zanošenje vjetrom.

Broj tretmana takođe utiče na izbor modela prskalice. Za povremeno korištenje dovoljni su ručni modeli, a za redovno korištenje preporučuju se baterijske ili motorne prskalice

Prilikom izbora birajte one koje su izdržljive i daju udobnost prilikom korištenja. Provjerite da li prskalica ima sigurnosni ventil i indikator pritiska Prilikom upotrebe nosite zaštitnu opremu (naočale, rukavice, masku), čak i kada koristite prirodna sredstva, jer se kod nekih može razviti alergija. Nikada ne miješajte različite hemikalije u istoj prskalici i ne ostavljajte pripremljena sredstva u njima. Svaka tečnost može da nagrize osjetljive dijelove. Nakon upotrebe, isperite prskalicu čistom vodom i redovno čistite filtere i mlaznice. Čuvajte prskalicu na suhom i hladnom mjestu.

Naslovna fotografija: Freepik


Comments