10 pravila za dobru berbu paradajza

 


Paradajz je kao lifestyle. Nije bitno samo da ga ima, bitno je kakav je. Ako želiš pun ukus, boju kao sa filtera i da ti svaka salata miriše na domaće, moraš znati par ključnih pravila. Nema magije, samo znanje, praksa i malo baštenske filozofije. Idemo redom.

Paradajz nije fast food biljka, ali ako ga ispravno uzgajaš imaćeš dobru berbu. Prati ovih 10 pravila kako bi u svojoj bašti ubrao plodove za salate, sosove, zimnicu, sendviče ili samo da se pohvališ komšijama.

10 pravila - korak do uspjeha

1  Lokacija - potrebno sunce i provjetravanje

Paradajzu je za dobar rast, razvoj i plodonošenje potrebno 6 do 10 h direktne izloženosti suncu. Osim toga, biljkama je potrebna dobra ventilacija, odnosno protok vazduha koji će obezbijediti brzo sušenje površine listova nakon kiše. To će doprinijeti smanjenju razvoja biljnih bolesti, posebno plamenjače.

2.   Plodored - Pazi gdje sadiš paradajz!

Promijenite lokaciju sadnje i izbjegavajte sadnju gdje ste prethodno uzgajali srodnike, poput krompira i patlidžana, jer ih napadaju iste bolesti i štetočine.

3.   Izaberite pravo sjeme

Za zdrave biljke i dobar urod bitno je da imate kvalitetno sjeme, najbolje od starih, odomaćenih sorti koje su prilagođene klimatskim usjevima na vašem području. One su otpornije na uslove vaše bašte i daju najukusnije plodove.

4.   Obavezno uklonite zaperke!

Za većinu sorti i savremenih hibrida neophodno je uklanjanje zaperaka. Najbolje je da ostavite jedno do dva stabla, a svi zaperci u pazuhu listova se uklanjaju dok su što manji. Ostavljanjem zaperaka dobijamo gust biljni grm sa mnoštvom sitnih plodova, a zbog slabijeg provjetravanja i veće vlage unutar grma brže se javljaju bolesti.

5.   Uklonite listove

Plodovi paradajza vole da su izloženi suncu i kad počnu dozrijevati iznad njih uklonite lisnu granu. To će doprinijeti da plod bude veći, bolje obojen, ukusniji, brže dozrije.

6.   Vezanje biljaka

Sorte koje uzgajamo imaju u većini slučaja imaju neprekinut rast i zbog toga se stabljike vežu uz kolac ili špagom za armaturu plastenika kako bi im osigurali uspravan rast.

7.   Berba na vrijeme

Berbu obavite kad su plodovi dobili boju karakterističnu za sortu.

8.   Pinciraj vrh

U drugom dijelu avgusta skrati vrh stabljike. Time ćete prekinuti rast i formiranje novih cvjetova i plodova koji neće dozrijeti, a koji oduzimaju hraniva od već formiranih, nedozrelih plodova.

9.   Dajmo biljna hraniva

Paradajz je veliki potrošač kalijuma i u vrijeme plodonošenja potrebno ga je prihraniti đubrivima bogatim ovim mineralom.

10.               Zaštitimo paradajz!

Tomom uzgajanja našem usjevu prijete brojne biljne bolesti i štetočine, zbog toga treba primjenjivati preventivne mjere i zaštitna sredstva. Najčešće se na paradajzu javljaju plamenjača i pepelnica od bolesti i krompirova zlatica, kukuruzni plamenac i smrdljivi martin od štetočina.


Comments