Bijela rotkva
Rotkva Raphanus sativus je povrtna vrsta koja je na našim prostorima malo zaustupljena u ishrani, a po svojoj vrijednosti zaslužije da se mnogo više konzumira u hladnom dijelu godine. Vodi porijeklo iz Azije i smatra se da je jedna od prvih povrtnih vrsta koje je čovjek kultivisao.
Odlikuje se izuzetnom ljekovitošću zbog svog sastava. Rotkva sadrži: biljna ulja, sirove proteine, minerale (najviše kalijuma, fosfor, gvožđe), ugljikohidrate, vitamine (vitamin C), eterična ulja...
Ima malu energetsku vrijednost, ali je pravo bogatstvo korisnih materija.
Razlikuju se crna i bijela rotkva. Kod nas se najviše uzgaja crna rotkva. Velike razlike između bijele i crne rotkve nema. To je dvogodišnja kultura što znači da prve godine akumulira hranjive materije, druge godine cvijeta. Sorte crne rotkve mogu biti: rane, srednje i kasne. Dužina vegetacije se kreće od 50 do 90 dana. Po obliku korijena mogu biti okrugle ili izdužene (cilindrične).
Sjetva i uzgoj rotkve
Za zimsku potrošnju rotkva se sije krajem jula, početkom avgusta. Sjeme je krupno i sije se direktno u pripremljeno zemljište. Dubina sjetve zavisi od karakteristika zemljišta i kreće se od 1 do 1,5cm. Međuredni razmak je 30 do 40cm, a razmak u redu 15cm. Kada je zemljište vlažno, a temperatura 20ºC rotkva niče za 2 do 4 dana. Za dobro nicanje i početni rast je neophodno redovno zalijevanje. Optimalna temperatura rasta se kreće oko 20ºC. Rotkva ne voli previsoke temperature. Odlično uspjeva na ilovastom zemljištu sa slabo kiselom ph reakcijom.
Kod sjetve i uzgoja obratiti pažnju na štetočine. Rotkva koja niče često strada od puževa i buvača.
Kod uzgajanja rotkve obratiti pažnju da rotkva na isto mjesto može doći nakon 4 godine. Potrebno je poštovati plodored. Ne sijati ni jednu povrtnu vrstu iz porodice kupusnjača na mjesto gdje ćemo uzgajati rotkvu zbog nagomilavanja štetočina i prouzrokovača oboljenja.
U odnosu na đubrenje stajnjakom pripada drugoj grupi biljaka, odnosno biljkama koje se siju u drugoj godini nako đubrenja stajnjakom.
Berba rotkve
Rotkva se posijana sredinom ljeta za berbu stiže u oktobru ili početkom novembra. Berbu obaviti prije pojave mraza. Korijen rotkve očistiti od lišća, zemlje i prosušiti (da se površina korijena osuši). Dobro uskladištena može se čuvati oko 5 mjeseci. Čuvati ih na prohladnom, suvom i mračnom mjestu.
Sa 1m2 može se dobiti do 2,5kg rotkve.
Od davnina se upotrebljava u narodnoj medicini.
Comments
Post a Comment