Zašto vam mrkva ne uspijeva? Osam najčešćih grešaka i kako ih izbjeći?

 

Foto: Ranka Vojnović

Na prvi pogled, uzgoj mrkve djeluje jednostavno. Potrebno je samo da posijete sjeme, povremeno zalijevate, i čekate vađenje korijeno. Međutim, na kraju sezone umjesto ravnih, sočnih korjenastih plodova možemo dobiti deformisano, raspucalo i žilavo korijenje. Šta je pošlo po zlu? Iako je mrkva skromna kultura, osjetljiva je na niz faktora koji utiču na njen izgled i kvalitet.

Savršena mrkva ne raste sama od sebe. Potrebna je pažnja, znanje i malo baštenske mudrosti. Pravilna priprema zemljišta, pažljivo prorjeđivanje, ujednačeno zalijevanje, rotacija usjeva, zaštita od bolesti i dobar odabir sorte su faktori koji zajednički donose dobar prinos. 

Pročitajte recept za kiseljenje mrkve i napravite fantastičnu zimnicu ili možete napraviti  odličnu salatu od mrkve i crvenog luka koja može biti doručak, prilog, večera i čuva se u frižideru do dvije sedmice.

Osam razloga za loš usjev mrkve

1. Izbor zemljišta

Mrkva voli lagano, rastresito zemljište, ali ne i bogato svježim organskim đubrivima. Prekomjerna količina azota, posebno iz stajnjaka ili komposta,  uzrokuje da se korijen račva, izvija i puca. Takvo zemljište je često nakon kupusa, paradajza ili tikvi, kultura koje traže intenzivnu ishranu. Idealno zemljište za mrkvu je ilovasto ili pjeskovito-ilovasto, bez dodavanja svježeg stajnjaka ili sličnog organskog đubriva bar jednu do dvije godine prije sjetve mrkve.

2. Nepravilno prorjeđivanje i plijevljenje korova

U ranoj fazi razvoja, korijen mrkve je izuzetno osjetljiv. Prorjeđivanje biljaka bez prethodnog zalijevanja može dovesti do oštećenja susjednih biljaka, što ih tjera da rastu u stranu i razvijaju se nepravilno. Najbolje vrijeme za prorjeđivanje je nakon zalijevanja, po oblačnom danu. Korv plijevite dok je manji. Umjesto čupanja velikih korovskih biljaka, višak biljaka jednostavno odrežite makazama pri površini zemljišta, jer tako smanjujete rizik od oštećenja.

3. Pogrešan ritam zalijevanja dovodi do pucanja korijena

Mrkva ne podnosi nagle promjene u vlažnosti zemlje. Ako se nakon duge suše iznenada obilno zalije, korijen brzo upija vodu, širi se i puca. Ovakva oštećenja su česta kod srednje kasnih i kasnih sorti. Preventiva? Zalijevajte ravnomjerno tokom cijele sezone, čak i krajem ljeta. Često, umjereno zalijevanje je efikasnije od povremenog, ali obilnog.

4. Pazite na bolesti

Mnoga oboljenja mrkve, poput alternarije, fome, pepelnice i rizoktonije, u početku ne pokazuju jasne simptome. Ako ih ne primijetite na vrijeme, bolest može potpuno uništiti prinos. Redovno pregledavajte biljke, obratite pažnju na listove, vrhove i gornji dio korijena. Preventivni tretmani i dobar plodored mogu spriječiti širenje infekcija.

5. Sjetva na istom mjestu je recept za neuspjeh

Mrkva ne podnosi uzastopnu sadnju na istom mjestu i za nju je od izuzetne važnosti da poštujete plodored. U zemlji se zadržavaju štetnici poput mrkvine muhe, nematoda i spora gljivičnih bolesti. Plodored je ključan i na isto mjesto može doći tek svake treće, odnosno četvrte godine. Izbjegavajte sadnju iza srodnih vrsta: peršuna, pastrnjaka, kopra i celera. Umjesto njih, odlični prethodnici su crveni i bijeli luk, krompir i mahunarke.

6. Pogrešan izbor sorte

Ne uspijevaju sve sorte jednako dobro u svakom podneblju. Neke sorte su osjetljive na temperaturne šokove, druge se ne skladište dobro ili ne podnose teška zemljišta. Južne sorte neće dati dobar prinos u hladnijim klimama, dok rane sorte na neodgovarajućem zemljištu mogu dati kratko i račvasto korijenje. Birajte sorte koje su ispitane i prilagođene vašem klimatskom području.

7. Mravi i lisne uši

Često se ljudi žale da mrkva neće da nikne, optužujući da im je prodano staro sjeme. Ne kažem da se takvi slučajevi ne dešavaju, ali mnogo češće razlog zašto nije došlo do nicanja mrkve su mravi. Ovi vrijedni insekti odnose sitno sjeme u svoje ostave. Drugi problem je što donose biljne uši na mlade biljke, a uši ne samo što direktno sisaju biljne sokove, one prenose biljne bolesti.

8. Vlaga neophodna za klijanje

Ovu povrtnucu možemo sijati u nekoliko navrata, ali problem koji može izazvati izostanak nicanja je suša, odnosno nedostatak vlage u površinskom sloju. Sjeme mrkve se sije veoma plitko, jer je sitno. Za njegovo klijanje i nicanje je potrebna vlaga. Nekada su u cilju održavanja vlažnog površinskog sloja nakon sjetve preko gredice polagali papirnu vreću od brašna i obilno je zalijevali. Mokar papir bi spriječio isušivanje, a skidao se sa površine zemlje kad bi mlade biljčice počele nicati.

Ako vam se sviđaju moji tekstovi, podržite rad



Comments